
Rozlučte se s vybitou baterií. Powerbanka je nejsnazší cestou, jak zvýšit výdrž svého smartphonu či jiného zařízení na cestách. V závislosti na zvolené kapacitě poslouží powerbanka jako záložní zdroj pro dobití o několik desítek procent, nebo jako zdroj energie na několik dní.
- Regina, redaktorka Heureka.cz
- Doba čtení: 4 min.
Druhy powerbank
Kromě smartphonů mohou powerbanky dobíjet i další zařízení s příslušným konektorem – tedy tablety, MP3 přehrávače či některé fotoaparáty. Existují i vysoce výkonné powerbanky, s nimiž dobijete notebook, nebo dokonce nastartujete vybité auto, ty jsou ovšem velké, těžké a poměrně drahé.
Kapacita
Kapacita powerbanky je nejdůležitější parametr a udává se v miliampérhodinách (mAh), stejně jako kapacita baterií v mobilních zařízeních. Obecně platí, že čím vyšší je kapacita externí baterie, tím vyšší je její hmotnost. Pokud sháníte cestovní powerbanku, nepořizujte si zbytečně vysokokapacitní.

Optimální a nejběžnější je kapacita okolo 10 000 mAh. Základní powerbanky mají okolo 2000 mAh, což vystačí na nouzové doplnění baterie smartphonu, případně pro zařízení s nižší kapacitou baterie. Naopak největší modely podporující dobíjení notebooků mají 21 000 a více mAh.
Počet USB vstupů
Více konektorů znamená možnost dobíjet více zařízení. Většina powerbank již disponuje minimálně dvěma konektory, najdete však modely i s pěti výstupy. Základním typem je klasické USB, setkat se ale můžete s powerbankami s modernějším USB-C.

Některé powerbanky kombinují více typů konektorů. Pro dobíjení samotné powerbanky se nejčastěji využívá microUSB, případně USB-C nebo Lightning od Applu. K powerbankám pro dobíjení notebooků byste měli obdržet také sadu výstupů pro nejčastěji používané napájecí konektory.
Typ nabíjení
To, jak rychle powerbanka vaše zařízení dobije a jak dlouho bude trvat dobití jí samotné se do velké míry odvíjí od vstupního/výstupního proudu. Ten se udává v ampérech (A). Základní modely mají pouze 1 A, kdy nabíjení průměrného smartphonu z nuly do plna může zabrat i přes čtyři hodiny. Raději proto sáhněte po powerbance s alespoň jedním 2A výstupem, kde je čas srovnatelný s dobíjením ze zásuvky. Některé powerbanky jsou vybaveny technologií Fast Charge pro rychlejší nabíjení zařízení, jiné disponují technologií solárního nabíjení.

Solární nabíjení - některé powerbanky je možné nabíjet také slunečním svitem. S ohledem na malou plochu fotovoltaických článků trvá nabití na celkovou kapacitu poměrně dlouho, pro nouzové dobití na jeden telefonát jde nicméně o užitečnou vlastnost. Pokud potřebujete záložní zdroj pouze na nouzové dobití o několik procent a často se pohybujete venku mimo dosah elektrické sítě, zvažte pořízení solární nabíječky. Ta má o něco větší plochu fotovoltaických článků, než se vměstná na powerbanku, a v závislosti na velikosti a intenzitě svitu může telefon uvést do provozu i během několika minut.
Bezdrátové nabíjení Qi - powerbanky s touto funkcí vám umožní nabíjet smartphone nebo chytré hodinky (které tuto funkci také podporují) bez kabelů.
Quick Charge 3.0 - tyto powerbanky podporují rychlé nabíjení a vaše zařízení je tak připravené rychleji.
Podle čeho vybírat
Typ baterie
Setkat se můžete se dvěma typy, a to Li-ion a Li-pol. První využívá kapalinový elektrolyt, druhá gelový. Li-pol baterie jsou sice dražší, ale dnes již naprosto běžné. Jejich výhodou je nízké samovybíjení, vydrží více nabíjecích cyklů a jsou lehčí. Vyplatí se za ně proto připlatit.
Rozměry a váha
Rozměry se z velké části odvíjí od kapacity. Nejběžnější 10000mAh powerbanky mají okolo 12 centimetrů na výšku, 8 cm na šířku a 2 cm na tloušťku. Váha se taktéž odvíjí od kapacity a použitých materiálů. Nejobvyklejší kapacita okolo 10 000 mAh by měla vážit zhruba 180–250 gramů.
Materiál a design
Powerbanky se vyrábí v různých provedeních, od jednoduchých plastových přes luxusní kovové až po různé odolné varianty s pogumovaným povrchem. Mějte však na paměti, že odolný vzhled automaticky neznamená vyšší odolnost - výrobce by ji měl doložit příslušnými certifikacemi. Pro běžné nošení v batohu bohatě stačí plastová powerbanka. Různé originální tvary pak mohou mít vliv také na funkci powerbanky, například horší poměr rozměr/kapacita a potíže se zahříváním. Pozornost věnujte především zpracování konektoru, jenž by měl být pevný.
Unifikovaná norma IP používá dvojčíslí, kdy první cifra značí míru prachuvzdornosti a druhá odolnost proti vodě. U prvního parametru je nejvyšší hodnotou 6, což znamená schopnost zabránit vniku jakékoli pevné látky. V případě vody je nejvyšší stupeň odolnosti číslo 8, kdy powerbanka vydrží i delší ponoření až v metrové hloubce. Nejčastěji se setkáte s IP64 (odolá prachu a stříkající vodě), IP67 (odolá i krátkému ponoření) a IP68 (odolá ponoření do jednoho metru po dobu třiceti minut).
Speciální vybavení powerbank
Indikace stavu baterie - většina powerbank si pro indikaci stavu nabití vystačí se čtyřmi diodami, jež při dobíjení blikají. Základní powerbanky mohou disponovat pouze jednou diodou, naopak pokročilejší modely mohou mít i malý displej ukazující přesný údaj.
Svítilna - vybrané powerbanky disponují svítilnou, kterou můžete využívat místo té v telefonu.
Ochrana proti přepětí, přebití, přehřátí a zkratu - kvalitní powerbanky disponují ochranou proti všem těmto jevům, čímž zabraňují vyzkratování baterie či přílišnému přehřívání s rizikem vzniku požáru. Naopak u levných powerbank z čínských e-shopů vzniká vlivem nedotažené konstrukce k vysokému zahřívání a špatnému řízení energie, což může vyústit ve vyzkratování baterie v mobilu.

Příslušenství
Nejčastější dotazy
Pokud powerbanku kupujete ke svému smartphonu, můžete si přibližně vypočítat, kolikrát jej dobijete. Vstupní napětí u chytrých telefonů i tabletů obvykle bývá 5 V, powerbanky běžně pracují s výstupním napětím zhruba 3,7 - je proto nutné počítat se ztrátou při dobíjení.
Reálný počet nabití telefonu tedy nelze zjistit pouhým vydělením kapacity powerbanky kapacitou baterie v telefonu, nýbrž musíte započítat i ztrátu. Obecně můžete počítat s rezervou zhruba 20–30 %, u kvalitních značkových powerbank může rozdíl být i nižší, naopak u levných zařízení i výrazně vyšší. Pro zjednodušení můžete počítat s rezervou zhruba 20 %, tedy telefon s kapacitou 4000 mAh dobije 10000mAh powerbanka dvakrát.
Základní powerbanky pořídíte i pod 200 Kč, půjde ovšem o zařízení s nízkou kapacitou a nepříliš kvalitním provedením. Pro občasné nouzové dobití o několik desítek procent nicméně mohou plně dostačovat. Kvalitní 10000mAh powerbanka přijde zhruba na 500 – 800 korun, vysokokapacitní se schopností nabíjet i notebook poté začínají zhruba na 1 500 Kč.