Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat powerbanku?

Abyste nezůstali v divočině bez pomoci, sbalte si powerbanku.

Rozlučte se s vybitou baterií. Powerbanka je nejsnazší cestou, jak zvýšit výdrž svého smartphonu či jiného zařízení na cestách. V závislosti na zvolené kapacitě poslouží powerbanka jako záložní zdroj pro dobití o několik desítek procent, nebo jako zdroj energie na několik dní.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Druhy powerbank

Kromě smartphonů mohou powerbanky dobíjet i další zařízení s příslušným konektorem – tedy tablety, MP3 přehrávače či některé fotoaparáty. Existují i vysoce výkonné powerbanky, s nimiž dobijete notebook, nebo dokonce nastartujete vybité auto, ty jsou ovšem velké, těžké a poměrně drahé.

Kapacita

Kapacita powerbanky je nejdůležitější parametr a udává se v miliampérhodinách (mAh), stejně jako kapacita baterií v mobilních zařízeních. Obecně platí, že čím vyšší je kapacita externí baterie, tím vyšší je její hmotnost. Pokud sháníte cestovní powerbanku, nepořizujte si zbytečně vysokokapacitní.

Optimální a nejběžnější je kapacita okolo 10 000 mAh. Základní powerbanky mají okolo 2000 mAh, což vystačí na nouzové doplnění baterie smartphonu, případně pro zařízení s nižší kapacitou baterie. Naopak největší modely podporující dobíjení notebooků mají 21 000 a více mAh.

méně než 8 000 mAh

8 000–9 600 mAh

10 000–11 000 mAh

12 000–21 000 mAh

21 000 mAh a více

Počet USB vstupů

Více konektorů znamená možnost dobíjet více zařízení. Většina powerbank již disponuje minimálně dvěma konektory, najdete však modely i s pěti výstupy. Základním typem je klasické USB, setkat se ale můžete s powerbankami s modernějším USB-C.

Některé powerbanky kombinují více typů konektorů. Pro dobíjení samotné powerbanky se nejčastěji využívá microUSB, případně USB-C nebo Lightning od Applu. K powerbankám pro dobíjení notebooků byste měli obdržet také sadu výstupů pro nejčastěji používané napájecí konektory.

1 výstup

2 výstupy

3 výstupy

4 výstupy

5 výstupů

Typ nabíjení

To, jak rychle powerbanka vaše zařízení dobije a jak dlouho bude trvat dobití jí samotné se do velké míry odvíjí od vstupního/výstupního proudu. Ten se udává v ampérech (A). Základní modely mají pouze 1 A, kdy nabíjení průměrného smartphonu z nuly do plna může zabrat i přes čtyři hodiny. Raději proto sáhněte po powerbance s alespoň jedním 2A výstupem, kde je čas srovnatelný s dobíjením ze zásuvky. Některé powerbanky jsou vybaveny technologií Fast Charge pro rychlejší nabíjení zařízení, jiné disponují technologií solárního nabíjení.

  • Solární nabíjení - některé powerbanky je možné nabíjet také slunečním svitem. S ohledem na malou plochu fotovoltaických článků trvá nabití na celkovou kapacitu poměrně dlouho, pro nouzové dobití na jeden telefonát jde nicméně o užitečnou vlastnost. Pokud potřebujete záložní zdroj pouze na nouzové dobití o několik procent a často se pohybujete venku mimo dosah elektrické sítě, zvažte pořízení solární nabíječky. Ta má o něco větší plochu fotovoltaických článků, než se vměstná na powerbanku, a v závislosti na velikosti a intenzitě svitu může telefon uvést do provozu i během několika minut.

  • Bezdrátové nabíjení Qi - powerbanky s touto funkcí vám umožní nabíjet smartphone nebo chytré hodinky (které tuto funkci také podporují) bez kabelů.

  • Quick Charge 3.0 - tyto powerbanky podporují rychlé nabíjení a vaše zařízení je tak připravené rychleji.

Podle čeho vybírat

Typ baterie

Setkat se můžete se dvěma typy, a to Li-ion a Li-pol. První využívá kapalinový elektrolyt, druhá gelový. Li-pol baterie jsou sice dražší, ale dnes již naprosto běžné. Jejich výhodou je nízké samovybíjení, vydrží více nabíjecích cyklů a jsou lehčí. Vyplatí se za ně proto připlatit.

Rozměry a váha

Rozměry se z velké části odvíjí od kapacity. Nejběžnější 10000mAh powerbanky mají okolo 12 centimetrů na výšku, 8 cm na šířku a 2 cm na tloušťku. Váha se taktéž odvíjí od kapacity a použitých materiálů. Nejobvyklejší kapacita okolo 10 000 mAh by měla vážit zhruba 180–250 gramů.

Materiál a design

Powerbanky se vyrábí v různých provedeních, od jednoduchých plastových přes luxusní kovové až po různé odolné varianty s pogumovaným povrchem. Mějte však na paměti, že odolný vzhled automaticky neznamená vyšší odolnost - výrobce by ji měl doložit příslušnými certifikacemi. Pro běžné nošení v batohu bohatě stačí plastová powerbanka. Různé originální tvary pak mohou mít vliv také na funkci powerbanky, například horší poměr rozměr/kapacita a potíže se zahříváním. Pozornost věnujte především zpracování konektoru, jenž by měl být pevný.

Stupeň ochrany powerbanky

Unifikovaná norma IP používá dvojčíslí, kdy první cifra značí míru prachuvzdornosti a druhá odolnost proti vodě. U prvního parametru je nejvyšší hodnotou 6, což znamená schopnost zabránit vniku jakékoli pevné látky. V případě vody je nejvyšší stupeň odolnosti číslo 8, kdy powerbanka vydrží i delší ponoření až v metrové hloubce. Nejčastěji se setkáte s IP64 (odolá prachu a stříkající vodě), IP67 (odolá i krátkému ponoření) a IP68 (odolá ponoření do jednoho metru po dobu třiceti minut).

Speciální vybavení powerbank

  • Indikace stavu baterie - většina powerbank si pro indikaci stavu nabití vystačí se čtyřmi diodami, jež při dobíjení blikají. Základní powerbanky mohou disponovat pouze jednou diodou, naopak pokročilejší modely mohou mít i malý displej ukazující přesný údaj.

  • Svítilna - vybrané powerbanky disponují svítilnou, kterou můžete využívat místo té v telefonu.

  • Ochrana proti přepětí, přebití, přehřátí a zkratu - kvalitní powerbanky disponují ochranou proti všem těmto jevům, čímž zabraňují vyzkratování baterie či přílišnému přehřívání s rizikem vzniku požáru. Naopak u levných powerbank z čínských e-shopů vzniká vlivem nedotažené konstrukce k vysokému zahřívání a špatnému řízení energie, což může vyústit ve vyzkratování baterie v mobilu.

Solární powerbanka se svítilnou

Příslušenství

Cestovní adaptéry

Solární nabíječky

USB kabely

USB Lightning kabely

Nejčastější dotazy

Na kolik nabití mi powerbanka vystačí?

Pokud powerbanku kupujete ke svému smartphonu, můžete si přibližně vypočítat, kolikrát jej dobijete. Vstupní napětí u chytrých telefonů i tabletů obvykle bývá 5 V, powerbanky běžně pracují s výstupním napětím zhruba 3,7 - je proto nutné počítat se ztrátou při dobíjení.

Reálný počet nabití telefonu tedy nelze zjistit pouhým vydělením kapacity powerbanky kapacitou baterie v telefonu, nýbrž musíte započítat i ztrátu. Obecně můžete počítat s rezervou zhruba 20–30 %, u kvalitních značkových powerbank může rozdíl být i nižší, naopak u levných zařízení i výrazně vyšší. Pro zjednodušení můžete počítat s rezervou zhruba 20 %, tedy telefon s kapacitou 4000 mAh dobije 10000mAh powerbanka dvakrát.

Na kolik korun mě powerbanka vyjde?

Základní powerbanky pořídíte i pod 200 Kč, půjde ovšem o zařízení s nízkou kapacitou a nepříliš kvalitním provedením. Pro občasné nouzové dobití o několik desítek procent nicméně mohou plně dostačovat. Kvalitní 10000mAh powerbanka přijde zhruba na 500 – 800 korun, vysokokapacitní se schopností nabíjet i notebook poté začínají zhruba na 1 500 Kč.