Jak vybrat powerbanku?

Jakou powerbanku vybrat

Rozlučte se s vybitou baterií. Powerbanka je nejsnazší cestou, jak zvýšit výdrž svého smartphonu či jiného zařízení na cestách. V závislosti na zvolené kapacitě poslouží powerbanka jako záložní zdroj pro dobití o několik desítek procent, nebo jako zdroj energie na několik dní. S výběrem powerbanky vám pomůžeme v následujícím průvodci.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat powerbanku podle využití

Kromě smartphonů mohou powerbanky dobíjet i další zařízení s příslušným konektorem – sluchátka, tablety, elektronické cigarety a vysokokapacitní powerbanky poslouží i pro notebook. Účel využití bude určovat, jakou powerbanku vybrat - chcete malou powerbanku do kabelky, nebo vyrážíte do přírody a potřebujeteodolnou powerbanku?

Kapacita

Kapacita powerbanky je nejdůležitější parametr a udává se v miliampérhodinách (mAh), stejně jako kapacita baterií v mobilních zařízeních. Obecně platí, že čím vyšší je kapacita externí baterie, tím vyšší je její hmotnost. Pokud sháníte malou powerbanku na každodenní nošení, vybírejte kapacitu do 10 000 mAh.

Optimální a nejběžnější je kapacita powerbanky 10 000 mAh. Poskytují zhruba 2× plné nabití smartphonu a rozměrově se přibližují běžnému telefonu. Powerbanky okolo 20 0000 mAh jsou vhodné na cestování - zajistí energii pro váš telefon i sluchátka na celý víkend při běžném použití, nebo s nimi dobijete i notebook. Kapacita powerbanky 50 000 mAh a více znamená velké a těžké rozměry. Jsou vhodné na dlouhé cesty, na kterých nebudete mít jistotu přístupu k elektrické síti.

Powerbanky 13000 mAh

Typ nabíjení

To, jak rychle powerbanka vaše zařízení dobije se odvíjí od výstupního proudu. Ten se udává v ampérech (A) a platí, že čím vyšší hodnota, tím rychlejší nabíjení. Levné powerbanky mají pouze 1 A, kdy nabíjení průměrného smartphonu z nuly do plna může zabrat i přes čtyři hodiny. Raději proto sáhněte po powerbance s alespoň jedním 2A výstupem, kde je čas srovnatelný s dobíjením ze zásuvky.

  • Solární powerbanky je možné nabíjet slunečním svitem. S ohledem na malou plochu fotovoltaických článků trvá nabití na celkovou kapacitu baterie poměrně dlouho. Pokud potřebujete záložní zdroj pouze na nouzové dobití o několik procent a často se pohybujete venku mimo dosah elektrické sítě, bude pro vás tato funkce velmi praktickým pomocníkem.

  • Bezdrátové powerbanky Qi umožní nabíjet smartphone nebo chytré hodinky bez kabelů i když pomaleji než to zvládne kabel. Jejich výhodou je univerzální použití se všemi zařízeními, které tuto funkci podporují. Lze také dokoupit speciální pouzdro na telefon, nebo adaptér (destičku), který připojíte přes USB-C do zařízení.

  • Powerbanky QuickCharge 3.0 - podporují rychlé nabíjení, takže vaše zařízení je připraveno během několika desítek minut.

Powerbanka se solárním panelem

Powerbanka do letadla

Powerbanky do letadla musí splňovat limit maximální povolené kapacity 27 027 mAh a její výkon nesmí přesáhnout 100 Wh. Tyto údaje musí být viditelně uvedeny na obalu, jinak počítejte s tím, že vám ji zabaví. Je také potřeba ji mít u sebe v příručním zavazadle, abyste ji měli pod dohledem. Je možné převážet víc kusů na osobu, ale každé letiště má nastavená svá vlastní pravidla a je tedy dobré si tyto informace zjistit před konkrétním letem.

Konektory

Více konektorů znamená možnost dobíjet více zařízení. Většina powerbank disponuje minimálně dvěma konektory, najdete však modely i s pěti výstupy. Základním typem je klasické USB, populární jsou však také powerbanky s USB-C, které slouží jak pro dobíjení powerbanky, tak pro nabíjení vašich zařízení. Oproti microUSB mají výhodu v tom, že podporují rychlonabíjení a samozřejmě skutečnost, že jde o nejrozšířenější konektor napříč všemi zařízeními. Pokud si kladete otázku jakou koupit powerbanku pro iPhone, odpověď je v kabelech. Stačí si pořídit takový, který na jednom konci odpovídá konektoru na vašem iPhonu (Lightning) a na druhém konektoru powerbanky (USB, USB-C). Další variantou je bezdrátová nabíječka, nebo originální příslušenství od Applu.

Powerbanka USB-C

Užitečné funkce

Kromě důležitých parametrů klíčových pro jejich samotný provoz, nabízí některé powerbanky další funkce a vychytávky, které vám usnadní manipulaci, nebo nabídnou něco navíc.

  • Powerbanka se svítilnou - zjednodušeně řečeno jde o náhradu kapesní svítilny. Užitečná může být při kempování, kdy vám ušetří jeden předmět v batohu a nahradí i lucerničku ve stanu, aniž byste museli obětovat telefon pro tento účel.

  • Odolná powerbanka - její konstrukce je stavěna na ztížené outdorové podmínky a je vybavena ochranou proti vodě a prachu.

Stupeň ochrany powerbanky

Unifikovaná norma IP používá dvojčíslí, kdy první cifra značí míru prachuvzdornosti a druhá odolnost proti vodě. U prvního parametru je nejvyšší hodnotou 6, což znamená schopnost zabránit vniku jakékoli pevné látky. V případě vody je nejvyšší stupeň odolnosti číslo 8, kdy powerbanka vydrží i delší ponoření až v metrové hloubce. Nejčastěji se setkáte s IP64 (odolá prachu a stříkající vodě), IP67 (odolá i krátkému ponoření pod hladinu) a IP68 (odolá ponoření do jednoho metru po dobu třiceti minut).

  • Indikace stavu baterie - většina powerbank si pro indikaci stavu nabití vystačí se čtyřmi diodami, které při dobíjení blikají. Základní powerbanky mohou disponovat pouze jednou diodou, naopak pokročilejší modely mohou mít i malý displej ukazující přesný údaj, nebo stav baterie v procentech.

  • Ochrana proti přepětí, přebití, přehřátí a zkratu - kvalitní powerbanky disponují ochranou proti všem těmto jevům, čímž zabraňují vyzkratování baterie či přílišnému přehřívání s rizikem vzniku požáru. Naopak u levných powerbank vzniká vlivem nedotažené konstrukce k vysokému zahřívání a špatnému řízení energie, což může vyústit až ve vyzkratování baterie v mobilu.

Příslušenství

Cestovní adaptéry

Solární nabíječky

USB kabely

USB Lightning kabely

Nejčastější dotazy

Na kolik nabití mi powerbanka vystačí?

Pokud powerbanku kupujete ke svému smartphonu, můžete si přibližně vypočítat, kolikrát jej dobijete. Vstupní napětí u chytrých telefonů i tabletů obvykle bývá 5 V, powerbanky běžně pracují s výstupním napětím zhruba 3,7 - je proto nutné počítat se ztrátou při dobíjení.

Reálný počet nabití telefonu tedy nelze zjistit pouhým vydělením kapacity powerbanky kapacitou baterie v telefonu, nýbrž musíte započítat i ztrátu. Obecně počítejte s rezervou zhruba 20–30 % (telefon s kapacitou 4000 mAh dobije 10000mAh powerbanka dvakrát), u kvalitních značkových powerbank může rozdíl být i nižší, naopak u levných zařízení zase výrazně vyšší.

Na kolik korun mě powerbanka vyjde?

Základní powerbanky pořídíte i pod 200 Kč, půjde ovšem o zařízení s nízkou kapacitou a nepříliš kvalitním provedením. 10000mAh powerbanka vyjde zhruba na 500 korun a vysokokapacitní powerbanky od 50 000 mAh pak vyjdou na 1000 Kč a více. Cena se primárně odvíjí od kapacity, svou roli ale hraje také další vybavení.


Další užitečné články

Co si vzít s sebou na dovolenou k moři